مقالات مگا-شیوه های رفتار با کودکان

شاید سوالات در ذهن شما هم به عنوان پدر و مادر مطرح شده باشد که آیا مثلا بغل کردن کودکم موجب لوس شدن او می شود؟ و سوالهای زیادی که گاهی جواب قاطعی به آن نمی توان داد. در اینجا لیستی از کارهایی آمده است که اگر در حد متعادل و بدون زیاده روی انجام شود، مشکلی در تربیت کودکان ایجاد نمی کند.

1.بغل کردن کودک: خیلی ها معتقدند که اگر پسر بچه ای به اندازه کافی بزرگ شده و می تواند راه برود، دیگر نباید او را بغل کرد. اما فکرش را بکنید او بعدها بزرگتر خواهد شد و قبل از اینکه ما متوجه شویم احساس استقلال خواهد کرد آن وقت دیگر دست ما را نخواهد گرفت و از خودمان می پرسیم که چرا پسر م با من ارتباط برقرار نمی کند پس حالا که پسر تان هنوز کوچک است بغلش کنید و از وجود او لذت برید.

2.نه گفتن: بسیاری از ما خاطرات بدی از نه شنیدن داریم. وقتی در کودکی چیزی را از پدر و مادرمان خواسته ایم و پاسخ آنها منفی بوده است. خیلی از پدر و مادرها با یادآوری خاطره نه شنیدن خودشان به خود قول می دهند که تا جایی که می توانند توقعات فرزند خود را برآورده کنند. غافل از این که طبیعتاً بچه ها هرچه بیشتر داشته باشند بیشتر می خواهند. اما وقتی به نه شنیدن عادت کنند، خواسته های خود را تعدیل خواهند کرد و تنها توقعات منطقی خود را بیان می کنند. دقت کنید که اگر مثلا کسی اولین نه های زندگی را در دوران جوانی و نوجوانی بشنود! در این صورت آیا برای مواجه شدن با ناملایمات و چیزهایی که مطابق خواسته اش نیست، آماده است؟

3.بدون بچه سفر کردن: بسیاری از پدر مادرها به محض تولد کود کشان یا به کلی قید سفر رفتن را می زنند، یا حاضر می شوند او را با خود ببرند و بخش زیادی از وقت خود را صرف نگهداری و رسیدگی او کنند( و از سفرشان آن طور که باید لذت نبرند) هیچ اشکالی ندارد اگر بچه ها را به پدر بزرگ و مادر بزرگشان بسپارید و به یک سفر چند روزه بروید. مطمئن باشید این کار به نفع هر دوی شما است چون هم به آنها ثابت می کنید که دوری از پدر یا مادر مسئله بزرگی نیست، و هم وقتی برای تقویت رابطه خود یا همسر تان خواهید داشت .

4.سپردن بچه به مهد کودک: بسپاری از مادران خانه دار تصوری کنند که چون در خانه هستند سپردن کودک به مهد کودک کار ظالمانه ای است. اما یادتان باشد لزومی ندارد هر روز او را به مهدکودک ببرید شاید اگر تنها دو روز در هفته کودکتان برای ساعاتی از منزل دور باشد، بتواند به کارهای عقب مانده تان رسیدگی کنید یا تفریحات و سرگرمی های خاص خود را داشته باشید. جالب است بدانید که این کار به وضعیت احساسی ما در کمک خواهد کرد.

5.تماشای تلویزیون: شاید بهتر باشد همه قوانین را در یک جمله خلاصه کرد " افراط و تفریط نکنید " هیچ پدر و مادری از داشتن کودک تنبل و کم تحرکی که همه وقتش را در مقابل تلویزیون می گذراند خوشحال نمیشوند. اما کاملا ممنوع کردن تلویزیون هم عاقلانه به نظر نمی رسد شاید یک کارتون بیست دقیقه ای فرصتی باشد برای اینکه شما هم استراحتی بکنید یا چند ورقی مطالعه کنید.

6.پاداش دادن: البته این کار را باید در حد تعادل نگه داشت. هرگز نباید این ذهنیت را در کودک ایجاد کرد برای هر کاری و حتی برای انجام کاری که وظیفه او است جایزه ای در نظر گرفته می شود. اما بیایید منصف باشیم حتی ما بزرگترها هم گاهی بعضی کارها را نه با میل و رغبت بلکه برای گرفتن پاداش انجام می دهیم پس بد نیست اگر وقتی کودکمان کاری را بر خلاف میل درونی خود انجام میدهد به او پاداش دهیم.

نماد گروه مگا